Domény

Co je to doména?
Doména (doménové jméno) je text nevelkého rozsahu, který zadáváte do vyhledávacího pole internetového prohlížeče (Firefox, Opera atd.). Součástí tohoto textu je přípona. V České republice se nejčastějí používá .CZ.

Jak vybrat správnou doménu?
Každý název domény je unikátní. Zpravidla vyjadřuje obsah webové stránky nebo název firmy, která stránku provozuje. Vlastní webové stránky mají státní instituce, firmy, fyzické osoby… Co se týče osobních stránek, tam je vhodné volit název domény, která vychází z vašeho jména, např. “pepa-nosek.cz”.

Jednoslovný nebo dvouslovný název domény?
To je samozřejmě jen na vás. Myslete ale na to, že název domény by měl být co nejjednodušší a lehce zapamatovatelný. Lidi si v mnoha případech nepamatují názvy domén, které se skládají z mnoha slov. Optimální název domény je jednoslovný, maximálně dvouslovný. Největší problém jednoslovních domén je ten, že tyto domény jsou již registrovány (ve vlastnictví konkrétní osoby nebo firmy). V případě použití dvou slov, je vhodné slova od sebe oddělit pomlčkou pro snazší čtení (moje-stranka.cz).

Doména by měla být dobře srozumitelná a zapamatovatelná
Pokud chcete, aby si návštěvník vaší webové stránky zapamatoval název domény (aby se mu vryla do paměti), pak volte dobrou srozumitelnost a zapamatovatelnost. Krátký a srozumitelný název domény je logicky dobře zapamatovatelný. Není dobré používat v názvu domény diakritiku. Také nedávejte příležitost k záměně písmen, např. měkkého „i“ za ypsilon. Je také dobré myslet na to, že je ideální, když se vaše doména stejně píše i čte.

Firemní doména
Snad každá firma má dnes své webové stránky, na kterých prezentuje své výrobky či služby. Každá firemní doména by měla vycházet z názvu firmy nebo produktu. Název firemní domény by měl být krátký a srozumitelný (pro lepší zapamatování). V názvu domény volte název vaší společnosti, název nabízené služby nebo název prodávaného zboží.

Proč mít vlastní doménu?
Bez domény se žádná webová stránka nemůže zobrazovat v síti Internet. Kdo není na internetu, jakoby nebyl 🙂

Můžu mít doménu zdarma?
Někteří poskytovatelé hostingových poskytují v rámci hostingových balíčků domény zdarma (v ceně). Jedná se o domény: cz, eu, com, net, org, biz. info. Např. Ebola (ebola.cz). Tyto hostingové balíčky bývají ale dražší.

Domény zdarma nabízejí i společnosti, které nabízejí freehostingové služby (webhosting zdarma). Zpravidla se ale nejedná o plnohodné domény, nýbrž domény třetího řádu (vase-stranka.neco.cz). Navíc tyto “domény” nejsou va vašem vlastnictví, ale vlastnictví firmy, která poskytuje hostingové služby (např. webzdarma.cz).

Kde registrovat doménu?
Doménu zaregistrujete u registrátora domén, kterých je v ČR celá řada – Subreg, WEDOS Internet, ACTIVE 24, INTERNET CZ, IGNUM, TELE3, Web4U… Registraci domén zpravidla pro své zákazníky zprostředkovávají společnosti, které provozují hostingové služby.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Domény

hostingy